14 Ekim 2012 Pazar

gönderilemeyen yorum :(


Uzun uzun yazmıştım ...Bir Dolap Kitap sormuş ben yanıtlamıştım. Ama yorumu gönderirken sürekli hata verdi :( Buraya eklemek şart oldu artık..
Merhabalar :)
Asya'nın doğumundan beri hayatımızdaki en vazgeçilmez aktivite "kitap okumaları" oldu. Asya da her okumayı seven ebeveyn çocuğu gibi kitaplarla çok erken tanıştı. İlk anlamlı bakışlarına, oturuşuna, emekleyişine eşlik etti kitaplar ve dergiler. Bezden olanları, plastik banyo kitapları,  seslisi sessizi resimlisi ve hatta annesinin "resimsiz" dostları.... hep kitaplarla   çevrili oldu Asya belki de annesinin en severek ve en kolaylıkla  kotarabildiği zaman geçirme yöntemi olduğu için :) Asya'ya uykudan önce çok kitap okudum ama en fazla arzulanan kitabımız bir dönem " Kim korkar mavi kurttan" oldu. Ayrıca Meraklı Minik dergileri de tekrar tekrar okunanlardandır. Aslında yeni alınan kitaplarımız en az bir hafta başucumuzda olur ve tekrar tekrar okunur.
Asya en çok benim ona okumamdan ve dinlemekten hoşlanır. Meraklı minik okuyorsak soru cevap seansımız olur. İngilizce okuyorsam bazen onun cümleleri tamamlamasını isterim.Ancak keyfi yerindeyse yapar :) aksi halde yine sadece dinler.
Uykudan önce okumalarında en çok hoşuma giden şey Asya'nın sorular sorması, benim ses oyunlarımı taklit etmesidir
Uyku öncesi okumaları pek çok anne gibi benim içinde Asya'yla vakit geçirmenin en güzel yollarından biri. Son zamanlarda -aslında Asya 4 yaşını bitirdiğinden beri-kitap okumaya dair bazı davranış değişikliği hedeflerini de barındırıyor bu güzel saatler...Bunlardan biri kitap ayracı kullanmayı ve kitap okumanın tek seferlik değil günlere bölünebilen bir aktivite de olduğunu göstermek. Bunu kalın öykü kitaplarıyla yapıyoruz. İlk öyküden başlayıp, o gece kaldığımız yere ayracımızı koyup ertesi gün kaldığımız yerden devam ederek. Tabi ki Asya sevdiği ama sırada olmayan bir öyküyü isteyebiliyor. Onu aradan seçip okuyabiliyoruz ama yine ayracımız sıradaki öyküde kalıyor. Bir de resimsiz -az resimli- kitaplara da arasıra yer verip, anlatılan hikayedeki sahneyi hayalinde canlandırmaya çalışmasına yardım etmek.... küçükken çok kitap okuyan ama sonra soğuyan çocuklar olduğunu duyuyorum; sebebi görsel sunuma çok alışmaları da olabilir diye düşünüyorum. Yaşı gereği çok sık olmasa da resimsiz kitapları da ritüelimize katmaya çalışıyorum bu yüzden.
Uyku öncesi kitaplarını hemen hemen her zaman Asya seçer. Bazen uzun süredir okumadığımız kitapları tekrar okuyalım diye ben de seçme işine müdahil olurum.
İşte bizim okumalarımız böyle...
Çok teşekkürler


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder